Odpadkobraní

 

                „To je cesta do centra Lednicko-valtického areálu?“ si asi každý řekl, když jel ještě začátkem března z Břeclavi do Lednice. Nepořádek po obou stranách silnice byl nepřehlédnutelný. Nedalo mi to a navrhla jsem žákům osmých tříd a paní učitelce Chrástkové, že zjednáme nápravu a v úterý 6. března odpadky posbíráme. Sice jsem si od dětí musela vyslechnout, proč to musíme sbírat zrovna my, když jsme to tam nenaházeli… už vidíme, jak to tam do 14 dnů bude zase a podobné průpovídky. Musela jsem s nimi v lecčems souhlasit. Ale po vysvětlení, že někdo to uklidit musí, že chceme, aby návštěvníky Lednice vítala „bezodpadková“ cesta a že si třeba lidé dají říct a odpadky nebudou pohazovat kolem cesty, pokývali pochybovačně hlavou – jako že se uvidí, kdo má pravdu, ale dali se přesvědčit.

                Na sobě reflexní vesty, rukavice a v rukou plastové pytle – tak se ubírala řada žáků naší školy směrem k Apollu. Naplánovaný úsek jsme během hodiny a půl opravdu vyčistili. Cestou k rybníku jsme nasbírali neuvěřitelných 25 pytlů odpadků. Všichni jsme měli radost z dobře vykonané práce.  Tímto všem děkuji. Také bych chtěla poděkovat paní Hromníkové, panu Vaníčkovi a panu Adámkovi z obecního úřadu (zajistili pytle, rukavice a traktor na odvoz) a také obecní policii – panu Nejezchlebovi, který po celou dobu dbal o naši bezpečnost poblíž frekventované silnice.

                Na závěr bych připojila výzvu pro všechny: Začněte každý u sebe a svých dětí, vychovávejte je i sebe k pořádku nejen doma, ale i na ulici. Když unesete čokoládu, oplatky, cigarety a plnou lahev pití – tak proč nemůžete unést prázdný obal – aspoň do nejbližšího odpadkového koše nebo domů? Zkuste těm mladým nezkazit radost z dobře vykonané práce a dokažme jim, že si jejich práce vážíme a že nám čistota obce a jejího okolí není lhostejná.                                                                                        Mgr. Jana Pánková

Fotogalerie: Sběr odpadků