ŠKOLNÍ JÍDELNA

Se třídou jsme byli na exkurzi v naší školní jídelně, bylo to v rámci volby povolání. Jednak jsme se dozvěděli hodně o povolání kuchaře a taky, co bude na oběd. Exkurze byla zajímavá hlavně v tom, že jsme je viděli při práci, že to nebylo jenom vyprávění někde v lavicích. Nejvíce mě zaujalo to, že všichni kuchaři musí být sehraní, navíc umět ovládat všechny ty přístroje a hlavně poslouchat hlavního kuchaře je taky důležité. V kuchyni to funguje úplně jinak, než to vypadá u výdejního okénka. Ještě mi přijde docela zajímavé, že jakmile přiložíme čip k terminálu, na druhé straně se paní kuchařce objeví, jakou porci nám má dát. Naše školní jídelna vydává obědy levně a myslím, že je to i chutné, což se o mnoha jídelnách říct nedá. Taky to vypočítávání hlavního kuchaře, kolik má použít potravin, musí být namáhavé, takové počty na každý den, mě osobně by to asi moc nebavilo. A hodně se mi líbilo, že skoro vše bylo z nerezu, a tudíž to hezky vypadá a zároveň to hodně vydrží. Zhodnotila bych tuto exkurzi velmi kladně a působivě, teda aspoň podle mě.                          

                                                            Monika Pšurná, 8. A, 7. 5. 2013

                                                                          
Exkurze v knihovně a na Úřadu práce v Břeclavi (28.5.2013)


          Když jsme přišli do knihovny, paní knihovnice nás pěkně přivítala a seznámila nás, co budeme v knihovně dělat. Bavili jsme se především o sci-fi literatuře. Paní knihovnice nám pomocí dataprojektoru ukázala různé spisovatele, kteří začali jako první psát o sci-fi. Mezitím nám rozdala test, který jsme měli vyplnit. Test se týkal sci-fi literatury a jejich autorů.
   Potom nám pustila jeden díl seriálu, jehož děj se odehrával ve vesmíru. Byla to celkem vtipná ukázka :-). Pak nám paní knihovnice ukazovala různé spisovatele a jejich významná díla.
   Poté jsme šli v Břeclavi na úřad práce, kde nám zaměstnankyně z úřadu práce povídala o tom, jak je vzdělání důležité. My jsme jí říkali, co je důležité k tomu, abychom si vybrali správnou školu a obor, na který se hodíme a který se nám líbí.
   Každý se hodíme na něco jiného, někdo je dobrý na sport a někdo spíše na přemýšlení a učení. Mezitím jsme měli přestávku asi 10 minut. Během přestávky jsme se mohli podívat a pořádně si pročíst články o povolání, které by nás zajímalo.
   Na počítači jsme pak vypracovali test, který měl asi 50 otázek. Byly to různé otázky, například: bavilo by tě starat se o nemocné lidi, rád sportuješ, baví tě komunikování s lidmi?
   Výsledky testů každému žákovi paní na úřadu práce vytiskla a vyšlo nám, že se hodíme asi na 20 povolání.
   Měli jsme chvilku, abychom se s výsledky seznámili a přečetli je, a kdybychom nevěděli, co to které povolání znamená, mohli jsme si to najít v seznamech v regálech, které tam byly dva. Bylo v nich asi na 80 různých povolání.
   Na úřadu práce jsme byli asi 3 hodiny. Chvilku před koncem si nás paní začala po jednom volat k sobě. Ptala se nás na různé věci, jestli už máme vymyšlené, na jakou školu půjdeme a kde bychom  pak  chtěli pracovat.  Například, jestli chceme pracovat s dětmi, nebo se starat o staré lidi a jiné otázky.
   Mně se exkurze v knihovně i na úřadu práce moc líbila. Například já se definitivně rozhodla, na kterou školu půjdu, jakou mám představu o práci, která by mě doopravdy bavila dělat celý život. 
                                                                                  Adéla Valášková, 8.A
 
 

Výlet do Prahy

Pro žáky 7. ročníku pořádáme každoročně jednodenní výlet do Prahy. Využíváme k tomu i nabídku Českých drah na levnější jízdenku v rámci akce Na výlet do Prahy. Letos jsme jeli 30. dubna.
Jak se letošní výlet sedmákům líbil, posuďte z následujících odpovědí.

1. Které památky a zajímavosti jsme v Praze navštívili a viděli?

Odpovídali Marek, Petra, Sára N., Sára Š., Honza Z., Bohumil, Daniel, Aneta, Hana, Leona, Mirka, Lucka, Katka G., Katka M., Jindřiška, Martina, Honza Z., Honza M., Benjamin, Vojta, Isabel, Daniel: Chrám sv. Víta, Karlův most, Vladislavský sál, Zlatou uličku, Poslaneckou sněmovnu, Muzeum hraček, orloj, Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, Pražský hrad

2. Co se ti na exkurzi nejvíce líbilo?

Daniel – Poslanecká sněmovna, Mirka – orloj, Karlův most, Poslanecká sněmovna, Katka G. – orloj, Karlův most, Isabel – Karlův most a lodě pod mostem, Václavské náměstí, Honza Z. – cesta vlakem, Vojta – rozchod a Muzeum hraček, Benjamin – KFC, A3 SPORT, Hana – Karlův most a výhled na Vltavu, Sára N. – socha sv. Václava

3. Změnil bys něco na exkurzi?

Leona – nic bych nezměnila, všechno bylo super, Jindřiška – ne:-), Sára N. – více přestávek, protože některé hodně bolely nohy, Hana – chtěla jsem jít k Národnímu divadlu, Martina – ne-e, Marek – trochu víc odpočinku, Sára Š – podívala bych se ještě k Národnímu divadlu, Katka M. – aby byla exkurze na 2 dny, Lucka – ne, nic bych neměnila, Honza Z. – víc odpočinku, Vojta – ve vlaku bych si sedl jinam, byla tam špatná společnost, Isabel – místo Poslanecké sněmovny jsme mohli navštívit Národní divadlo, Aneta – ne, nic bych neměnila

Mohyla míru a Slavkov u Brna

Ve čtvrtek 2.5.2013 odjeli žáci 8.A a 8.B na exkurzi do Slavkova u Brna. Osmáci si tady oprášili své vědomosti z hodiny dějepisu, kde se už před měsícem o výpravách Napoleona na Moravu učili. Nově zřízená videoprojekce v muzeu a následně pak prohlídka Mohyly míru žáky doslova uchvátila.
Exkurze pak pokračovala návštěvou Slavkova, prohlídkou parku a zámku. Po nezbytném občerstvení v cukrárně se pak všichni šťastně, obohaceni o nové poznatky, rozjeli domů.
                                                                (Miloslava Mandíková, učitelka dějepisu)

Fotogalerie: Exkurze

Žáci osmých tříd navštívili Lázně Lednice

Exkurze do Lázní Lednice.doc (175,5 kB)

Mikulčice – vlastivědná exkurze

Na konci září 2012 navštívili sedmáci s p.uč Mandíkovou národní kulturní památku - raně středověké hradiště z 8. a 9. století - Valy u Mikulčic.

Žákům byla představena stálá expozice s originálními negativy základů prvních mikulčických kostelů, devět hrobů s ostatky a kopie velkomoravských mikulčických šperků.

Na pěším návštěvnickém okruhu v terénu zhlédli žáci základy deseti kamenných kostelů a jediné dosud známé světské stavby z tohoto slavného období naší historie.

Po celou dobu prohlídky se žákům věnoval archeolog a paní průvodkyně a vtipnou a zábavnou formou vtáhli děti do doby před tisíci lety. Všichni si vyzkoušeli rytí rydlem do destičky, zahráli si hru středověkých dětí, osahali si gombíky, spony, nákončí, prohlédli si repliku obydlí starých Slovanů a fandili jim v boji proti Avarům.

Exkurze tak byla milým zpestřením výuky dějepisu.

Fotogalerie: Mikulčice