Pálení čarodějnic

Na konci dubna se slaví příchod jara. Zapalují se ohně, jež mají chránit před čarodějnicemi, které se poslední dubnovou noc slétají na čarodějnický sabat. Stalo se už zvykem, že se čarodějnice upalují. Děti z prvního stupně ve výtvarné výchově a v pracovních činnostech vyrobily čarodějnice a ty se jako symbol zimy a zla rozhodly upálit. Proto jsme se vydali k Janohradu. První zastávka byla u vodárny v parku, kde nám pan Slávek Toncr povyprávěl o životě ve vodě a kolem ní a názorně ukázal drobné vodní živočichy žijící u nás.
Pak nás čekala cesta k Janohradu, museli jsme zdolat překážku - přes cestu padlý velký strom. Ale pak už jen hurá po novém mostě na místo činu. Paní učitelky se zdatně oháněly sekyrkou a vzápětí se jim podařilo rozdělat oheň. A už jsme všichni opékali - špekáčky, "hady", chleby, rohlíky... Poté jsem se vyřádili - nesměly chybět míčové hry, návštěva stánku, běhání jen tak...
Pak zazněl povel - jdeme na čarodějnice. Aby skutečně nastalo jaro, čarodějnice musely do ohně.
Po krátkém "vyblbnutí" přijely lodě pana Martinka, naložily nás a zavezly zdarma zpět k vodárně - děkujeme.
Dopoledne se opravdu vydařilo. Prohlédnutím fotogalerie si můžete udělat obrázek, jak jsme si den užili. 
                                                          (Mgr. J. Pánková)

 


Pálení čarodějnic

Country tance

Dne 14.4.2015 proběhlo vystoupení pro rodiče a známé dětí z kroužku country tance - line dance. Akce se uskutečnila v prostorách zámeckých jízdáren.

                                            (I. Toncrová)

Country tance

Expozice v jízdárnách - Lichtenštejnští koníčci

Ve čtvrtek 29. 1. 2015 jsme my, páťáci, vyrazili do nově zrekonstruovaných jízdáren. Na program "Lichtenštejnští koníčci". Na rozehřátí jsme každý sám museli poskládat puzzle koníka, pak se paní PhDr. Eva Řezáčová rozpovídala o historii chovu koní na zdejším zámku. Poté jsme se "projeli" kočárem po Lednicko - valtickém areálu - sedli jsme si do sálu a putovali po místech, která většinou známe. Ve velké jízdárně jsme mohli obdivovat koně, jejich výstroj, slyšeli jsme, jak se o koně tehdy starali... Po svačině tu byly opět hry - pexeso - museli jsme najít obrázek předmětu, který je nějakým způsobem spojen s koňmi a najít pojmenování předmětu. Někdy bylo docela těžké navíc vysvětlit, k čemu se předmět používal. Na závěr jsme hráli domino - samozřejmě (jak jinak) s motivy koní. Za sebe mohu říci, že děti to moc bavilo (nezlobily) a dověděli jsme se zábavnou formou dost zajímavého.            (Mgr. Jana Pánková)


Fota: https://janapa636.rajce.idnes.cz/Jizdarny_2015


A už je tu zas ten vánoční čas

A už je tu zas ten vánoční čas - pro děti určitě to nejkrásnější období v roce. Těšení se na dárky pod stromečkem, nakupování nebo vyrábění dárečků pro rodiče či babičky, tety, shánění toho nejlepšího stromečku, počítání dnů, které zbývají do 24. prosince, a pak čekání na večerní nadílku, to všechno patří k vánočnímu času.

I my ve škole rádi s dětmi toto období prožíváme. Letos jsme si ho užili víc, než kdy jindy. Začalo to 5. prosince, kdy nás navštívil Mikuláš, andělé a čerti, vyráběli jsme různá přáníčka a drobné dárky pro své nejbližší a uspořádali jsme malou vánoční výstavku v prostorách naší školy. Zpívali jsme koledy, užívali si vánoční
atmosféry.

19. prosince jsme navštívili filmové představení Tři bratři v místním kinosále a pak nás čekaly besídky. Nakonec jsme se rozloučili s přáním hezkých svátků.

                                                                  (B. Čejková)

A už je tu zas ten vánoční čas

Naši noví sousedé

Pro žáky druhého a třetího ročníku byli pozváni zástupci neziskové organizace Nesehnutí s tématem "Naši noví sousedé". Během 90 minut se děti lehkou a hravou formou seznámily s otázkou soužití v multikulturní společnosti. Workshop jim ukázal, že je třeba ji budovat na základě toho, co máme společné. Prostřednictvím her a příběhů se žáci dozvěděli o důvodech, proč lidé vyhledávají nový domov a sami se pokusili zamyslet nad problematikou odchodu z vlasti a nalezení nového domova v jiné zemi. Dětem se workshop velmi líbil, což dokládají i přiložené fotografie.                                                                                                          
                                                           (Mgr. Barbora Mandíková)


Naši noví sousedé