Mladí herci na návštěvě v Mahenově divadle

S paní učitelkou B. Čejkovou jsme usoudily, že si děti z dramatického kroužku zaslouží odměnu. 5. června jsme se tedy vydali do Mahenova divadla v Brně na komentovanou prohlídku. Dověděli jsme se hodně zajímavostí. Stavba divadla byla zahájena 18. července 1881 a 31. října 1882 se konalo slavnostní uložení závěrečného kamene, takže včetně projekčních prací trvala pouhých 18 měsíců a stála 500 000 zlatých. Do Brna přijel v roce 1882 asistent proslulého vynálezce Thomase Alvy Edisona, aby v divadle projektoval a instaloval elektrické osvětlení. Pouze pro potřeby divadla byla postavena parní elektrárna. Brněnské divadlo tak získalo pozoruhodný primát: stalo se prvním plně elektricky osvětleným divadlem na evropském kontinentě. Jedna Edisonova žárovka z roku 1882 byla proto umístěna do zdobného měděného pouzdra, uloženého do závěrečného kamene. (Dnes je vystavena ve vitríně u hlavního schodiště.) Sám Edison navštívil Brno v roce 1911. Tohle jsme si kromě jiného vyslechli. Ale ještě úžasnější bylo, že jsme se mohli projít i po jevišti, seděli jsme i na historických 130 let starých sedadlech, ocitli jsme se na lávce nad jevištěm, na balkóncích, v lóžích, v Síni slávy a samozřejmě v hledišti...Naši mladí herci byli okouzleni nádhernými prostorami. Tenhle výlet se prostě vydařil.

                                                                (Mgr. Jana Pánková)

Fota zde: https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/Mahenovo_divadlo/

 Jen si povšimněte budoucí herečky Nelly Garčicové. Možná budeme někdy rádi, že byla naší herečkou (až bude slavná :-)- a ona slavná bude.

Divadelní představení Chudý rytíř

Druhou květnovou neděli se dvakrát téměř zaplnil lednický kinosál. Mladí herci dramatického kroužku se představili pohádkou Chudý rytíř.
Ocitli jsme se v království, které vlastně ani královstvím nebylo, protože z hradu nezbyly ani ruiny. Pán tohoto hradu se zabýval prací na poli, ale když se v sousedním Růžovém království objevil drak, nezaváhal a draka, který se ukrýval v lese Tmajakvpytli, přemohl. Tím si vysloužil princeznu a ještě stihl potrestat dva hamižné rytíře. Jak to ve správných pohádkách bývá, dobro zvítězilo, zlo bylo po právu potrestáno. Na závěr nabízím fotky z představení.                                        (Mgr. Jana Pánková)


https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/Chudy_rytir/