Zajímavý a rozverný harlekýn pobavil školáky

V rámci probíhajícího druhého ročníku Lednicko /Valtického hudebního festivalu zhlédli zdarma žáci 2. – 5. ročníku naší školy velmi zajímavé představení s názvem Harlekýn.

Hudebně scénický taneční kus Harlekýn pro jediného sólového hráče-herce-tanečníka je inspirován tradiční postavou italské commedie dell’arte. Autorem představení je Karlheinz Stockhausen (1928–2007), který patřil k vůdčím představitelům západoevropské poválečné avantgardy a ke stěžejním skladatelským osobnostem druhé poloviny dvacátého století.

V Lednici se v postavě harlekýna přestavil vynikající klarinetista pan Karel Dohnal, třiačtyřicetiletý absolvent hry na klarinet na ostravské konzervatoři a AMU v Praze, studoval dále na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu. Laureát šesti významných mezinárodních soutěží v Londýně, Seville, Ostende, Bayreuthu, Praze a Římě je nadšeným propagátorem soudobé hudby a dramaturgicky objevná díla neúnavně zpřístupňuje posluchačům na svých koncertech.

               Součástí náročného představení je i počáteční diskuze o tom, co je to harlekýn, pantomima i jaké části skladby na posluchače – diváky čekají. Pak už se sál ztemní a pod dohledem světelného kuželu z reflektoru vtančí před diváky harlekýn. Ten pomocí hudby, tance a pantomimy vyjadřuje pocity, obavy i radosti. Do představení také zapojuje diváky a k velkému pobavení žáků i vyučující. Ani si nedovedeme představit, jak náročné musí pro klarinetistu být současně tančit, předvádět pantomimu a ještě k tomu bravurně hrát na klarinet.

Nezbývá, než před panem Dohnalem za předvedený výkon smeknout a poděkovat panu Partykovi za to, že nám tento ohromný zážitek zprostředkoval. Poděkování patří také pracovníkům MCZL pod vedením pana Soji za umožnění konání koncertu v krásném sále jízdáren.                                         
                                                                                           (Mgr. Stanislav Straškrába)

              

https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/Harlekyn_2017/