DÍLNIČKA MODROTISKU

Děti ze školní družinky v Lednici si mohly v dílničce vyzkoušet netradiční techniku malování na plátno, tzv. modrotisk (=starobylá technika barvení látek).

               Ve středu 14. února se sešlo dvacet malých nadšenců a velmi malými štětečky pečlivě nanášeli rezervu na speciálně upravené plátno. Rezerva, tedy krycí vzor, zabrání, aby se plátno pod ní v barvící lázni obarvilo. Rezervu jsme nechali dvacet čtyři hodin zaschnout a potom byla odeslána do modrotiskové dílny ve Strážnici, kde se ručně barví.

               Jak si děti dílničku modrotisku užily, se můžete podívat na našich fotografiích zde a na školních webových stránkách. Pokud by Vás výsledek jejich úsilí zajímal, určitě nesmíte zapomenout navštívit tradiční jarní výstavu v prostorách Rybničního zámečku.

Za zprostředkování materiálu a rezervy, výbornou instruktáž a dohled nad prací dětí děkujeme paní Dagmar Benešové z Výtvarné folklorní akademie.

                                                                                                                                     Jitka Škamradová

 

https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/Modrotisk_-_druzinka/

 

 

Pečení perníčků

S mými šikovnými a akčními dětmi děláme již 2. rokem projekt: „Ten umí to a ten zas tohle.“

Pavlík Brejtr přišel s výborným nápadem. Má prý totiž velmi šikovnou tetu, která peče moc dobré perníčky a krásně je zdobí. Protože je to „chlapec činu“, zamluvil hned termín a pěkná akce družiny byla na světě.

Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 jsme se sešli ve školní kuchyňce. Děti, vybaveny pekařskými čepicemi a zástěrkami, pod vedením zkušené perníkářky Jany Kučeříkové hravě zvládly zpracovat 4 kg perníkového těsta. Všichni jsme si pochutnali nejen na upečených perníčcích, ale i na vynikajícím dětském vánočním punči z produkce tety Jany. Radostné úsměvy na tvářích malých perníkářů, veselé štěbetání a prozpěvování koled přispělo k dobré pohodě tohoto předvánočního setkání.

Další čtvrtek jsme upečené perníčky zdobili již v naší družince. Invenci a kreativitě se popustila uzda, a proto vznikaly pěkné sladké výtvory dětské fantazie…

Naše velké díky za velmi zdařilou akci, bezchybnou přípravu a vynikající organizaci patří Vám, teto Jano Kučeříková.

 

                                                                       Děti z horní družinky a Jitka Škamradová

Foto: https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/Peceme_pernicky/