Exkurze do VIDA parku v Brně

 

Dne 25. 4. 2019 se žáci 5. třídy zúčastnili exkurze do VIDA! science parku v Brně.

Na ploše téměř 5000 m2 je umístěno 170 interaktivních exponátů, díky kterým se žáci seznamovali s tím, jak funguje svět kolem nás. Unikátní stálá expozice je rozdělena do pěti tematických celků: Planeta, Civilizace, Mikrosvět, Člověk a Dětské science centrum pro děti od 2 do 6 let. Pro školy je zde připravena spousta výukových programů.

Naši žáci se stali alchymisty a zjišťovali, jaké vlastnosti mají věci a látky, které běžně používáme, anebo je známe jen z laboratoře. Z kapaliny připravili pevnou látku, z pevné látky plyn, zasoutěžili si v rozpouštění ledové kostky a viděli, co se může stát, když smícháme jedlou sodu s octem. Celé dopoledne bylo hravé, zábavné a hlavně poučné.

                                                                                   Marie Dostálová, tř. uč.

FOTA:

https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/VIDA_Brno_2019/

 

 

 

Výlet sedmáků do Prahy

Tentokrát jsme nečekali až na květen, ale už na začátku dubna jsme se vydali do našeho hlavního města - do Prahy. Něco málo po šesté hodině ranní jsme vyjeli vlakem z břeclavského nádraží do Prahy. Asi po třech hodinách jsme vystoupili na hlavním nádraží. Metrem jsme se dostali na stanici Malostranskou a pak si pěšky vyšlápli po Starých zámeckých schodech na Hrad. Prohlédli jsme si mino jiné Chrám sv. Víta, Vladislavský sál, Příběhy Pražského hradu a Zlatou uličkou jsme se vydali směrem na Malou Stranu. Šli jsme kolem domu, kde žil a tvořil Jan Neruda, prošli jsme místa, kam zasadil příběhy lidí z Povídek malostranských. Na Karlově mostě jsme hledali sochu Bruncvíka, prohlíželi ostatní sochy a díla malířů na mostě tvořících. Na Staroměstském náměstí jsme měli možnost obdivovat nově opravený orloj. Škoda, že Kaple betlémská byla v ten den uzavřená, alespoň jsme si ji prohlédli zvenku a dovnitř jen letmo nakoukli. Pak už nás čekalo jen Václavské náměstí, nezbytný rozchod, sraz u "koně" a návrat domů. Za sebe můžu napsat - děti vzorné, výlet zdařilý, počasí nádherné.

                                            Mgr. Jana Pánková

FOTA:

https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/Praha_2019/

 

 

 

Recyklační a ekologické centrum ve Starém Městě

V pátek 8.3.2019 navštívili žáci devátého ročníku ekologické centrum Kovosteel a Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Tuto exkurzi vyhráli jako nejúspěšnější třída ve sběru papíru a hliníku. V rámci exkurze se podívali do provozu Recyklačního ekologického centra, zažili komentovanou jízdu vyhlídkovým vláčkem, navštívili Kongresové centrum a nakonec Kovozoo s jejími atrakcemi.

Exkurze se všem moc líbila a doporučujeme dalším vítězným třídám ve sběru papíru a hliníku toto centrum navštívit.

Mgr. Miloslava Mandíková

FOTO:

https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/Recyklacni_a_ekologicke_centrum_ve_Starem_Meste

 

Preventivní program s EXIT Tour

V úterý 5.3.2019 proběhl na naší škole celodenní preventivní program EXIT Tour.  Zahájen byl koncertem americké rockové kapely Divine Attraction a probíhal dvěma bloky multimediálních přednášek. Žáci 4. – 9. ročníku se věnovali tématům šikany a závislosti. Součástí přednášek bylo vysvětlení základních pojmů, sociální hry a praktický nácvik chování.

V semináři World roap trip si žáci společně se členy kapely – rodilými mluvčími - procvičili angličtinu v praxi formou zábavných her. Po ukončení přednášek proběhlo v tělocvičně krátké hodnocení programu a o závěr se opět postarala kapela.

Dle ohlasu žáků se celý program velmi líbil, oceňují, že díky americké kapele mohli část dne komunikovat v angličtině. EXIT Tour nám ukázal, že hodiny prevence nemusí být jen „nudné“ přednášky, ale že to jde i jinak.

Mgr. Miloslava Mandíková, metodik prevence

FOTO:

https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/Preventivni_program_s_EXIT_Tour/

 

 

Pavlov – exkurze do Archeoparku

 

Nejen učením ve školních lavicích se zabývají naši školáci. Nové vědomosti získávají a již získané si upevňují na různých exkurzích. Letos se šesťáci v souladu s probíraným učivem vypravili do Pavlova, do Archeoparku. Po zhlédnutí krátkého filmu, který je provedl pravěkem, si prohlédli archeologické nálezy, zasoutěžili si a do připraveného sešitu s otázkami vyhledávali správné odpovědi. Velmi je bavilo, že si mohli vyzkoušet modelování Věstonické venuše. M. Mandíková

FOTO:

https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/Pavlov_-_rijen_2018/