Vojáci z Vyškova a Příprava občanů k obraně státu

Ve čtvrtek 28. února do naší školy zavítali vojenští profesionálové Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA), aby zde prezentovali program Příprava občanů k obraně státu (POKOS). Vojáci dětem předvedli chemickou, zdravotnickou přípravu či přípravu do zahraničních operací, ukázku výstroje a výzbroje vojáků včetně specialistů.

Vojáci směřovali ukázky pod vedením zkušených instruktorů i instruktorek praktickým směrem. Žáci druhého stupně si tak vyzkoušeli první pomoc včetně velmi užitečné mobilní aplikace Záchranka, seznámili se s vojenskou sanitou a jejími možnostmi či zajímavými informacemi ze života armádních profesionálů v Afghánistánu.

Příslušnici centra přípravy chemického vojska se v první části prezentace zaměřili na vývoj a použití zbraní hromadného ničení (ZHN) od jejich počátků až po současnost. Následovala ukázka použití přístrojů radiační a chemické detekce, kde žáky seznámili s ochrannými prostředky dýchacích orgánů a prostředky ochrany povrchu těla. Další část byla vyhrazena pro dotazy a diskuzi. V závěrečné praktické části si žáci vyzkoušeli různé druhy ochranných masek, jednorázové pláštěnky, filtračně ochranné převleky či protichemické obleky. Ve zbývajícím čase se děti v těchto prostředcích vyfotily a individuálně pokládaly další dotazy instruktorům.

Do akce se zapojili i žáci prvního stupně, kteří namalovali v rámci výtvarné soutěže obrázky s vojenskou tématikou. „Bylo velmi těžké vybrat ty nejhezčí, protože nás potěšily opravdu všechny. Přesto si nakonec desítka nejlepších výtvarníků odnesla za svá díla i odměny," prozradila kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA. A krásné odměny na památku na vojáky si odnesli také další žáci, a to při vědomostních soutěžích z oblasti Integrovaného záchranného systému, krizových stavů, organizací NATO a EU či samotné Armády České republiky.

                                                                         Z tiskové zprávy vybrala Mgr. Jana Pánková

FOTO:

https://zakladniskolalednice.rajce.idnes.cz/POKOS/