Olympiáda v českém jazyce

V druhé polovině listopadu se konalo školní kolo olympiády v českém jazyce. Celkem se jí zúčastnilo 25 žáků osmých a deváté třídy.

4. místo      Adéla Kudláčková (28 bodů)- 8. B

První dva postupují do okresního kola, které se bude konat v lednu v Břeclavi. Všem 25 účastníkům děkuji za účast a vítězům gratuluji.
                            Mgr. Jana Pánková

Jak znám Pálavu

To je název přírodovědné soutěže, která mne ihned zaujala. Navíc je pro žáky osmých ročníků, a ti probírají v zeměpise Českou republiku, takže jsme si více povídali o našem okolí a o Pálavě.

Tuto soutěž pořádá DDM Mikulov a CHKO Pálava. Měli jsme možnost si pozvat pana RNDr. Jiřího Matušku, pracovníka CHKO Pálava, a ten nám o vápencovém bradle přednášel. Beseda s ním byla zábavná a velmi poučná, doplnil nám vědomosti i z oblasti přírodopisu.

Pak jsem udělala výběrové řízení a vybrala 8 nejlepších žáků (Jiří Vlk,Tomáš Vitoul, Jáchym Říha, Viktor Říha ,Filip Budlanský, Darja Zahradníčková, Tereza Fibingrová a Natálie Šošková).

Navíc jsme museli složit básničku na téma Pálava. S tou nám pomohla paní učitelka Jindřiška Horáková.

Ve čtvrtek 14. 11. se v Mikulově soutěž konala, byla velmi těžká. Soutěžící poznávali zvířata a rostliny podle obrázků, podle hlasu měli poznat ptáky nebo jiná zvířata. Na závěr se recitovala naše báseň.

Musím přiznat, že mne žáci velmi mile překvapili, i když jsem věděla, že jsme se zodpovědně připravovali. Skončili jsme na čtvrtém místě, a to je úspěch, protože jsme na této soutěži byli poprvé a nevěděli jsem do čeho jdeme.

Jsem hlavně ráda, že jsme se více zajímali o náš kraj a naší krásnou Pálavu.

Pavlov – archeoskanzen

Jak vypadal běžný život člověka v osadě lovců mamutů? Jak taková osada na Pálavě vlastně vypadala? To vše se žáci šestého ročníku dozvěděli na programu Na úpatí Pavlovských vrchů. Děti hned na počátku vytvořily tři stejně velké osady o stejném počtu členů. Od této doby byly jedním společenstvím, které se snažilo vybudovat svou vlastní pravěkou osadu. Žáci postupně získávali za splnění jednotlivých úkolů kartičky části své osady. Hned prvním úkolem byla výroba společného unikátního označení a určení jména jejich osady. Dále se například naučili komunikaci se svou osadou pouze signály. Díky dalším hrám pochopili například, že lovci mamutů nebyli živi jen z mamutů nebo že spolupráce jednotlivých osad byla klíčová pro život pod Pálavou. Ulovit mamuta nebylo v silách pouze jedné osady! Nakonec dali dohromady všechny získané části osad a vymysleli strategii svého vlastního pravěkého sídliště a své dílo předvedli a prezentovali ostatním osadám.

Mgr. Miloslava Mandíková

O Mojmírův poklad

Sedmáci se letos vypravili do Mikulčic soutěžit. Zúčastnili se totiž vědomostní dějepisné soutěže s názvem O Mojmírův poklad. Soutěžili ve skupinách po 8 dětech. Úkolem bylo co nejlépe a v nejkratším čase správně vyplnit pracovní list. Soutěž podněcuje žáky k aktivnímu vyhledávání informací a učí je orientovat se v areálu, konkrétně po prostoru celého hradiště. Při soutěži žáci navštívili stálou expozici a prohlédli si repliky půdorysů velkomoravských kostelů na akropoli i předhradí.

Výsledky –

1. místo modří B: Aneta Schallenbergerová (8-členná skupina); běžecký čas 17 min 7 s, znalostní trestný čas 1 min 30 s; celkově 18 min 37 s

2. místo červení B: Eliška Lukášková (7-členná skupina); běžecký čas 36 min 03 s, znalostní trestný čas 30 s; celkově 36 min 33 s

3. místo modří A: Jana Hrubá (8-členná skupina); běžecký čas 32 min 47 s, znalostní trestný čas 4 min; celkově 36 min 47 s

Na závěr si všichni zastříleli z luku.                              Mgr. Miloslava Mandíková