Urašima a mořská princezna

27.10.2010 17:55

 Žáci šestých tříd a pátého ročníku se ve středu 6. října vydali do brněnského divadla Polárka. Zhlédli pohádku Urašima a mořská princezna.

Sára Špatková z 5. třídy takto zpracovala svůj zážitek: Jak víme, téměř všechny české pohádky mají šťastný konec, ale tato pohádka, japonská, ho neměla. Mladý rybář Urašima žil v malém domku. Při lovu ryb chytil zlatou rybičku - mořskou princeznu. Byla krásná, a proto ji pustil na svobodu. Příští den dostal pozvání na hostinu od mořského krále. V mořském světě se ale Urašimovi brzy zastesklo po lidském světě a vrátil se. Mořská princezna mu s sebou dala truhličku se smrtí. Věděla, že se mu už v jeho světě nebude líbit. A měla pravdu. Rybář si otevřel truhličku, zestárl a zemřel. Pohádka,  plná písní a básní,byla  pro nás, české děti, smutná. V zemi Vycházejícího slunce je všechno odlišné.

Také Tomáš Suchomel se podělil o své pocity: Ve středu ráno jsme jeli do divadla Polárka v Brně. Jak jsme přijeli do divadla, pohodlně jsme se usadili a pohádka začala. Hlavní hrdina se jmenoval Urašima a ten ulovil kouzelnou rybku. Rybku vrátil zpět do moře a toužil ji znovu vidět. Kouzelná želva vzala Urašima pod mořskou hladinu.  Urašimovi se tam líbilo, setkal se tam s rybami a s princeznou. Po čase se mu začalo stýskat po domově. Vrátil se zpět, ale jeho domek zmizel, místo něj tam bylo velké město. Urašima zestárnul a umřel. Pohádka se mi líbila, jen měla smutný konec.

Taky Anička Vaňková přidává svůj názor:  Velmi se mi líbilo, jak vyrobili mořské království - trůn, raka, želvu, žraloka, chobotnici, princeznu. Nádherná byla i hudba, písně a říkadla. Zajímavý byl smutný konec, Urašima otevřel truhličku, kterou mu dala princezna, a umřel se smutkem ve tváři, že v království byl jen chvíli a doma uplynula spousta let.

A ještě Lucka Koulová: Jak víme, všechny české pohádky mají šťastný konec. Ale tato pohádka byla japonská a dobrý konec neměla. Vypravovala o chudém rybáři  Urašimovi, který jednou ulovil zlatou rybku. Nebyla to obyčejná rybka, ale mořská princezna. Příští den za ním doplavala želva, byla to chůva té princezny. Přišla mu nabídnout návštěvu mořského království. Urašima přijal, ale za den se mu v mořském království přestalo líbit a chtěl se vrátit domů. Princezna svolila, jenže v tom byl háček!!! Jeden den v mořském království bylo tisíc let na zemi. Vůbec to na zemi nepoznával. Zanedlouho byl z něho stařec a zemřel. Tato pohádka byla velmi smutná, ale zase tam byla pěkná hudba. Určitě můžu doporučit.